מערכת העיכול​

מערכת העיכול

לפי הרפואה הסינית והיפנית, למערכת העיכול תפקיד מרכזי בשמירה על בריאותינו התקינה, על ידי עיבוד החומרים הנכנסים לגוף, חילוף החומרים ופינוי הפסולת החוצה. תפקוד תקין של הגוף מתבצע על ידי בניית צ'י (כח ואנרגיה המובילים לשינוי על ידי תנועה) על ידי מערכת העיכול. לפיכך, כל תקלה במערכת העיכול עלולה לפגוע ביצור הצ'י ומכאן הרי שהדרך לשיבוש תפקודו הכללי של הגוף תהיה קצרה. פגיעה ביצור הצ'י מביאה להעדר תהליכי פינוי של פסולת מהגוף, להצטברותם ולבעיות בריאותיות.

מערכת העיכול ברפואת המזרח מיוחסת לאלמנט האדמה כאשר האיברים הקשורים לאלמנט האדמה הם הטחול ( spleen ) והקיבה ( stomach ).

סימפטומים המעידים על בעיות במערכת העיכול

אנשים בעלי מערכת עיכול חלשה יסבלו מחוסר צ'י ודם, חוסר איזון, טחול המייצר  ליחה, אלו יובילו לרעב מוגבר וצורך במזונות מתוקים. כאשר הטחול חלש והצ’י מועט האדם יחוש בחולשה, עייפות ומצב רוח ירוד.

 אלו מובילים בנוסף ל-

 

בעיות עיכול כגון - בטן נפוחה, גזים, יציאות לא תקינות, טחורים, שלשול.

רפלוקס, בחילות וצרבות.(חומציות יתר בקיבה).

הצטברות ליחה בראש ובמערכת העיכול, בעור ובדרכי הנשימה.

בעיות ריכוז, אנמיה.

חולשה ברגליים, בצקות והתפתחות של דליות.

הצטברות פסולת בגוף הגורמת ללחות – ליחה. לחות עד מידה מסויימת חשובה לתקינות הרקמות הריריות, לציפורניים, לעור, לעיניים , לדרכי העיכול ועוד. כאשר מצטברת עודף של לחות היא הופכת לליחה ונחשבת לגורם מחלה.

מחלות מערכת העיכול

להלן דוגמאות למחלות המתפתחות כתוצאה מבעיות במערכת העיכול,

 

  • מחלות מעיים דלקתיות כגון - קרוהן וקוליטיס. מחלות אוטואימוניות (הגוף תוקף את עצמו. מחלת הקרוהן עלולה להיות קשורה במתח או התמודדות עם טראומה. לרפואה הסינית שיטות ייחודיות לטיפול וסיוע בהשגת רמיסיה מהמחלה.         מחלת הקוליטיס דומה לקרוהן אך באה לידי ביטוי בעיקר באזור המעי הגס במספר רב של יציאות במהלך היום, כאבי בטן ודימומים מהמעיים.

  • על פי הרפואה הסינית מה שמאפיין קרוהן וקוליטיס הוא שילוב של עודף וחוסר.   את העודף מייצגים החום והלחות. הינם מוגדרים כ"פולשים חיצוניים" שפלשו לגוף בדרך כלל עקב תזונה לא נכונה, כך שמערכת עיכול חלשה לא יודעת להפטר מהם

  • את החוסר מייצגת מערכת העיכול- שיתכן שמלכתחילה הייתה חלשה ונתנה לחום וללחות להיכנס. עם כניסתם של החום והלחות לגוף הם פוגעים ומפריעים לפעולה התקינה של מערכת העיכול ובכך מחלישים אותה מאוד.

  • קנדידה - מחלה פטריתית אשר יכולה להתבטא באזורים רבים בגוף כמו מערכת הנשימה, אזורים גניקולוגים ואף במערכת העיכול. קנדידת העיכול יכולה להתבטא כרצף הפרעות יום יומיות של עיכול: שלשולים ויציאות רכות, נפיחויות בטן, גיהוקים ושיהוקים וכמובן חולשה כללית ועייפות של הגוף.

  • לרפואה הסינית ישנם פתרונות אשר משלבים שמירה על עקרונות תזונתיים שמקשים על ביטויי הקנדידה בגוף לצד דיקור סיני וצמחי מרפא על מנת לעזור למערכת החיסון של הגוף להתגבר על הפטריה.

 

הקיבה והטחול

על פי רפואת המזרח הקיבה מפרקת את המזון והטחול אחראי לשינוע שלו (ושל הנוזלים), והפיכתם לדם ולאנרגיה אשר מופצים לשאר מערכות הגוף והשרירים. חוסר איזון של אחד מהם יפגע בתהליך שלם. במידה והטחול לא מתפקד בשינוע המזון, תיתכן נפיחות בבטן, גזים, בצקות ועייפות. אם הקיבה נכשלת בתפקידה בפירוק המזון תיתכן "תקיעות מזון" ואז נסבול מכאבי בטן, נפיחות, צרבות, בחילות והקאות.

 

שיטת  FREE HEARTמוכיחה את עצמה

בטיפול אני משתמש בשיטה אינטגרטיבית שפתחתי הנקראת FREE  HEART.

אני מקשיב למטופלים שלי ומבין מה הביא אותם למצב הנוכחי הכרוך באי נוחות פיסית ורגשית. אני משלב בטיפול דיקור, מגע, נשימות ומדיטציה - בהם אני מאמין כשילוב המוביל לאיזון מחודש של הגוף.

מחקרים רבים מוכיחים שהדיקור הסיני  לכשעצמו משפיע על הפעילות העצבית במעי, גורם לשיפור בתנועתיות הסדירה של המעי, הפחתה ברגישות יתר ואיזון החומציות בקיבה. הדיקור משפר מצבים שונים המאופיינים בבחילות והקאות.

כדי לטפל בסוגים השונים של הבעיות מומלץ להקפיד על תזונה מתאימה לצד דיקור המביא לאיזון מחודש של הגוף .

אתם חווים אחדים מהסימפטומים? סובלים ממחלה בדרכי העיכול המשפיעה על איכות חייכם? אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולהגיע לפגישת אבחון.